برای خرید بهترین دستگاه تصفیه هوا برای مدارس باید از مکان های معتبر خرید کرد و باید دستگاه هایی استفاده کرد که بالاترین بهره وری و از لحاظ هزینه نگهداری، کمترین هزینه را در بر داشته باشد. تا بتواند کلاس های درس در مدارس را که می تواند دارای آلودگی زیادی باشد پاکسازی کند و محیط امنی برای دانش آموزان فراهم نماید. 

بیماری ها و آلودگی ها کجا هستند؟

اگه خاطرتون باشه ما در جلسات قبل در رابطه با اینکه آلودگی ها کجا هستند و چه مقدار آلودگی ها در محیط فضای تنفسی توضیح دادیم. الان می خواهم توضیح بدیم که این آلودگی ها و آلاینده ها در کجا هستند؟

چند در صد از آلودگی ها در فضای تنفسی ما هست؟

خوب ما گفتیم که ۱۰۰% آلودگی های در محیط فقط ۲۰ درصد در فضای تنفسی ممکنه باشه و اما بقیه این ۱۰۰% کجاست؟

اینجا یک سوالی مطرح است که باید پاسخ داده بشه خوب اگه شما ۸۰ درصد باقیمانده آلاینده ها و ویروس ها و باکتری هایی که مدنظر ما هست در خب اگر در فضای تنفسی هست که ما باید مدام مریض بشیم مدام احساس بیماری بکنیم احساس خستگی بکنیم احساس ناراحتی بکنیم و با بیماریهای گوناگون دست و پنجه نرم می‌کنیم مشغول دارو خوردن و استراحت کردن باشیم.در صورتی که عملاً این اتفاق نمی‌افتد.

پس   این ۸۰ درصد باقی مانده بیماریها کجاست؟

خب شما می دونید که بیماری ها عموماً از طریق انتقال از اجسام، وسایل در و دیوار و دستگیره و لوازمی که ما با آنها در ارتباط هستیم توسط دست ما منتقل میشه پس الان میتونیم نتیجه بگیریم که ۸۰ درصد باقی مانده بیماری ها،آلودگی ها و آلاینده ها،نشست کردن در روی لوازم و وسایل اجسام و محیط زندگی ما

باز باید نتیجه بگیریم که این ها یعنی این آلاینده ها قابل مکش نیستند تا دستگاه های تصفیه هوای مبتنی بر فیلتر بتواند آنها را با مکش کردن توسط فیلتر بیماری ها را جمع آوری کند.

آلودگی هایی که نشست کردند کدامند؟

خوب الان باید بدونید که این آلودگی ها چه نوع آلودگی هایی هستند که نشست کردند و در فضای تنفسی ما نیستند تا دستگاه های تصفیه هوای مبتنی بر فیلتر بتونه اونهارو توسط مکش جمع آوری کنه.

 خب باید بدونید که این یک ضعف بزرگی هست که دستگاه های مبتنی بر فیلتر فقط میتونه آلودگی‌هایی را جمع آوری کنید که توی فضا معلق باشد یعنی این دستگاه ها مبتنی  بر مکش هوا هستند یعنی اگه مکشی انجام نشه یا ویروس یا باکتری، آلودگی و آلاینده ای در فضا نباشه نمیتونه اقدام به پاکسازی کلی محیط کنه.

پاکسازی محیط چیست؟

 نکته ای که در رابطه با پاکسازی محیط با دستگاههای تصفیه هوای مبتنی بر فیلتر، باید بدونید این هست که:

عموماً افراد فکر می‌کنند که این دستگاهها تمامی محیط را از بیماری ها و آلودگی ها و آلاینده ها پاکسازی میکنه.

 باید این دید را از خودمون دور کنیم چطور یک دستگاه تصفیه هوایی که یک فن خیلی کوچکی داره با یه سرعت پایینی نسبت به هواکش یا فن هود یا موتورپنکه ای که توی خونه هست و خیلی اندازش کوچیک داره کار میکنه کل محیط رو برامون پاکسازی کنه که این امر غیر ممکن هست.

شما در نظر بگیرید یک خانه ای رو که غذایی در آنجا روی اجاق گاز داره پخته میشه و بوی اون غذا توی محیط پخش شده اما برای اینکه این بوها از بین بره مجبوریم که از هود استفاده کنیم  خوب روشن میکنیم و با سرعت زیاد روی دور تند قرار میدیم تا بو ها رو مکش کنه 

 با این حال باز می‌بینیم که تا مدت زیادی در خانه هست و حتی با این این همه سرعت زیاد و سر و صدای هود ها هم نمیشه بو ها از بین بره چطور یک دستگاه تصفیه هوا ای که یک فن کوچکی داره میتونه کل محیط خانه رو برامون پاکسازی کنه.

راه حل ها کدامند؟

پس این کار شدنی نیست باید ما دنبال راه حل باشیم که بتونه کل محیط خانه را برامون پاکسازی کنه.

 خب راه حل های مختلفی است یک راهش این میتونه باشه که به ازای هر ۲ الی ۳ متر مربع از محیط  یک دستگاه تصفیه هوا نصب  بشه که این امر خیلی هزینه بر هست مصرف برق زیادی رو می طلبه هزینه‌های نگهداری خیلی زیادی رو در بر داره که در نتیجه اصلا نمیشه به صرفه دونست.

 راه دومی که هست اینه که بتونیم هر یک ربع تا نیم ساعت یکبار محل قرار گیری و نصب این دستگاه تصفیه هوای مبتنی بر فیلتر رو عوض کنیم یعنی هر نیم ساعت در گوشه از خونه این رو جابجا بکنیم چون که هر دستگاه رو برای سه متر مربع باید در نظر بگیریم.

 خوب این مرحله هم شاید امکان پذیر نباشه چون یک نفر رو ما مدام لازم داریم آماده به کار باشه و هر نیم ساعت این دستگاه رو جابجا بکنه تا شاید محیط پاکسازی بشه  که عملاً هیچ کس این کار را انجام نمی‌دهد.

خوب الان تو این توضیحاتی که خدمتتون عرض کردم معلوم شد که دستگاههای تصفیه هوای مبتنی بر فیلتر نسبت به تجهیزاتی که روی آن نصب هست.

کارایی مناسب وعملکردی که مد نظر ما هست رو ندارن یعنی ما انتظاری که توی فکرمون و ذهنمون از این دستگاهها داریم، این عملکرد را ندارن این خیلی مهمه که مدت ها در رابطه با دستگاه های تصفیه هوا مبتنی بر فیلتر تحقیق می کنیم نوع فیلترهای به کار رفته در آن ها تحقیق میکنیم بعد به عمل که میرسه متوجه میشیم که این دستگاه ها فقط میتونن متراژ خیلی پایینی رو پاسخگو باشند. اون هم فقط فضای تنفسی افراد شد که شامل ۱۰ الی نهایتاً ۲۰ درصد از کل آلودگی های موجود در محیط هست.

  در صورتی که استفاده کننده های نهایی که همین مردم هستند فکر می کنند   ۱۰۰% درصد از آلودگی های موجود در محیط زندگی شون توسط دستگاه‌های مبتنی بر فیلتر حذف میشه.

آیا دستگاه های  تصفیه هوای پیشرفته تری هم وجود دارد؟

ما سعی می‌کنیم در رابطه با راه حل نهایی در مقالات بعدی توضیحات نهایی رو خدمت شما  عرض کنیم تا بتونید انتخاب نهایت آن را انجام بدید

با پیشرفت علم و فناوری نسل جدیدی از دستگاه تصفیه هوا به بازار آمده که می تونه اون صددرصد آلودگی‌هایی که محیط هست است و دستگاه‌های مبتنی بر فیلتر فقط ۱۰ الی ۲۰ درصد شون رو میتونن بدن این دستگاه ها ۱۰۰% از آلودگی های محیط رو براتون پاکسازی میکنه ازقبیل ویروسها باکتریها میکروب و انگل‌ها آلاینده‌های خودروهای قابل رویت انواع آنفولانزا حذف ریزگردها و گرد و غبار از محیط تنفسی همه و همه با فناوری های جدید امکان پذیر است است که در نسل دستگاههای تصفیه هوای جدید به کار رفته  ما می‌خواهیم این این نسل از دستگاه های تصفیه هوا رو خدمت شما در بحث های بعدی معرفی کنیم.